MUAY THAI, KICK BOKS, MMA, SYSTEMA SAMBO, SELF-DEFENSE

1982 yılında çeşitli spor kulüplerinde Hayrullah Camadan tarafından ilk Muaythai ve Kick Boxing çalışmalarına başlandı. 1986 yılında Cemal Çolak ve Camadan GYM sporcuları arasında ilk Kick Boxing karşılaşmaları yapılarak, Türkiye’de bu sporun dostça yapılabildiği gösterilmiş oldu.
Hayrullah Camadan, 1990 yılında WMTA (World Muaythai Association) Türkiye temsilcisi oldu. 1991 yılında Muaythai (Tayland Boksu) Derneğini kurdu. Aynı yıl 1 Haziran’da İstanbul Caferağa Spor Kompleksinde Türkiye’de ilk uluslararası profesyonel Muaythai galasını Murat Dodurga ile beraber gerçekleştirdi. Bu galada, o yılın dünyaca ünlü Tayland’lı Sing Phay Boune ve Fransa şampiyonu, Avrupa ikincisi Fikret Erdoğan’ın karşılaşması da yer aldı. Türkiye’deki bu ilk profesyonel galada, Camadan sporcularından Sungur Aydın Türkiye’nin ilk A Class sporcusu olarak yer aldı. Mehmet Civgin, Ömür Kamış, Tolga Saral, Gökhan Başoğlu bu gecedeki B Class dövüşen Camadan GYM sporcularıdır. Bu yılın Eylül ayında EMTA (European Muaythai Association) nın davetlisi olarak beraber çalıştığı uluslararası koordinatör Murat Dodurga ile Amsterdam’da ki toplantıda yeraldı. Aynı yıl sporcusu Mehmet Civgin’i Avrupa şampiyonu Numbo ile Paris’te dövüştürdü. 1992-1997 yılları arasında 10′dan fazla galaya imzasını attı. 1993 yılında sporcusu Birol Topuz’la Amsterdam’da EMTA toplantısına katıldı. Aynı yıl Detlef Turneo’nun başkanı olduğu IKBF Türkiye temsilcisi oldu. 1994 yılında Tayland’da kurulan IAMTF (International Amateur Muaythai Federation) un İngiltere Temsilciliğine bağlanarak, IAMTF’nun Türkiye temsilcisi oldu. Prof.Thom Harinck’ten öğrendiği bu sporun Türkiye’deki öncüsü oldu.
1999’da Hasan YILDIZ’ın IAMTF (Uluslararası Amatör Muaythai Federasyonu) ile ve Tayland Büyükelçiliği ile birlikte girişimde bulunarak Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile nota yazdırılarak Muaythai sporunu ülkemizde yasallaşması için çalışmalar başlattı. 2002 Yılında IAMTF Temsilcisi Hasan YILDIZ ile Tayland Büyükelçiliği, Ankara Hilton Otel’de Amatör Muaythai gösteri müsabakaları organize edildi. Aynı yıl içerisinde Mersin’de bulunan Muaythai Spor Kulüpleri Federasyonunca , Genel Müdürlüğün Spor Kuruluşları Daire Başkanlığından uluslararası şartları taşıdığından  Muaythai çalışma izni alarak ilk Türkiye iller arası Muaythai gösteri müsabakaları organize edildi ve federasyonun kurulması için Hasan YILDIZ,  Emekli  Jandarma  Albay Yaşar ECEL ile dosya hazırlanarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne verildi.
2003-2004-2005 Yılarında Karate Federasyonu altına faaliyet gösteren Muaythai, 2007 Yılının başlarında kurulmuş olan Türkiye Muaythai Federasyonu 2007 yılından itibaren IFMA’ya tam üyeliğe kabul edilmiştir ve halen IFMA üyesidir.